Co trzeba zobaczyć w Sztokholmie?
#1

10 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Sztokholmie - to miasto przyciąga niezwykłym urokiem oraz atrakcjami, które mogą oczarować każdego z nas. Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Sztokholm? Oto 10 punktów, które na turystycznym planie szwedzkiej stolicy zajmują wyjątkowo ważne miejsce.

Miejsce 10. Klara kyrka
Kościół św. Klary zasłużył na wyróżnienie z kilku względów. Średniowieczny rodowód, ciekawe wyposażenie wnętrza oraz przykościelny cmentarz, na którym zachowało się sporo ciekawych nagrobków – oto atrakcje, które z pewnością mogą zainteresować wielu turystów. Dumą tej świątyni jest jednak kościelna wieża. Liczy ona sobie aż 116 m wysokości, co czyni ją jedną z najwyższych kościelnych wież na terenie całej Skandynawii.

Miejsce 9. Riksdaghuset
Riksdaghuset, czyli siedziba szwedzkiego parlamentu, może stać się nie lada gratką dla miłośników budowli z przełomu XIX i XX wieku. potężny gmach zachwyca ciekawym otoczeniem i wspaniałymi wnętrzami, które można poznawać w trakcie wycieczki w towarzystwie miejscowego przewodnika.

Miejsce 8. Mårten Trotzigs gränd
Mårten Trotzigs gränd to najwęższa uliczka na terenie szwedzkiej stolicy. Liczy sobie ona aż 90 cm szerokości i stanowi jedną z największych ciekawostek w Sztokholmie. Uliczka ta bez wątpienia dla każdego z nas stanie się ciekawym punktem w programie wycieczki po Sztokholmie, a jej pokonanie – przygodą, którą będziemy długo wspominać.

Miejsce 7. Medelhavsmuseet
Medelhavsmuseet, czyli Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu, może się pochwalić wspaniałymi zbiorami archeologicznymi. W gmachu wzniesionym w XVII wieku czeka na zwiedzających ciekawa kolekcja zabytków, dzięki którym można w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat dawnych kultur oraz cywilizacji śródziemnomorskiej.

Miejsce 6. Adolf Fredriks kyrka
Adolf Fredriks kyrka, czyli kościół Adolfa Fryderyka, jest interesującą budowlą z XVIII wieku. Wielu turystów zagląda tu jednak nie ze względu na samą budowlę i znajdujące się w jej wnętrzu dzieła sztuki sakralnej, lecz na przykościelny cmentarz. To właśnie tu pierwotnie pochowano Kartezjusza (zmarłego w 1650 roku w Sztokholmie). Dla osób zainteresowanych współczesną historią Szwecji jest to jednak miejsce znane przede wszystkim jako miejsce spoczynku premiera Olofa Palme, zamordowanego w Sztokholmie w 1986 roku.

Miejsce 5. Stadshuset
Stadshuset, czyli wzniesiony w latach 1911 – 1923 ratusz, to jedna z ciekawszych budowli na terenie Sztokholmu. Gmach ten przyciąga ciekawą fasadą oraz charakterystyczną sylwetką, choć dumą ratusza są wspaniały wnętrza. Sala Stu Sklepień, ogromna Sala Konferencyjna oraz Sala Błękitna, w której znajdują się potężne organy (jedne z największych w tej części Europy) – oto powody, dla których warto uwzględnić wizytę w tym miejscu w programie swej wycieczki po Sztokholmie.

Miejsce 4. Kungliga slottet
Pałac królewski to kolejny ważny punkt na mapie Sztokholmu. Ciekawa rezydencja przyciąga barokową elewacją oraz ciekawymi wnętrzami, w gronie których największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się skarbiec, zbrojownia oraz apartamenty królewskie.
Miejsce 3. Stortorget
Stortorget, czyli rynek będący sercem historycznego Sztokholmu, to kolejny ważny punkt na planie tego miasta. Wytyczony w okresie wczesnego średniowiecza, przyciąga takimi zabytkami, jak okazały gmach Sztokholmskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Muzeum Nobla oraz Storkyrkan – kościół św. Mikołaja, którego historia sięga XII wieku.

Miejsce 2. Skansen
Skansen na wyspie Djurgården to wspaniała atrakcja dla każdego. Na zwiedzających czeka tu i ciekawe zoo, i wspaniała kolekcja zabytkowych budynków. Dzięki nim możemy poznać dzieje Szwecji i jej kulturę, a jednocześnie – odbyć wyjątkową podróż w czasie. Około 140 wiekowych budowli, dawne warsztaty oraz huta szkła – oto atrakcje, które w czasie wycieczki po Sztokholmie z pewnością zobaczyć.

Miejsce 1. Vasamuseet
Muzeum Vasa to jedna z największych atrakcji turystycznych w Szwecji. Główny eksponat, okręt „Vasa”, zatonął w 1628 roku. Jego wrak został w latach 60-tych XX wieku wydobyty z morskiego dna, stając się z czasem wspaniałą placówką muzealną oraz atrakcją, która do Szwecji przyciąga wielu turystów z różnych zakątków świata.

Na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Sztokholm, nudzić się nie można. Biura podróży nie bez powodu coraz chętniej urządzają wycieczki na teren szwedzkiej stolicy – miasta, które swym bogactwem i różnorodnością może oczarować każdego z nas.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Co trzeba zobaczyć w Sztokholmie? - przez Captain Kidd - 04-18-2022, 11:34 AM

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gdańsk - zwiedzanie miasta Wagabunda 0 141 10-09-2022, 10:13 AM
Ostatni post: Wagabunda
  Szwedzkie atrakcje - Uppsala Captain Kidd 0 319 06-16-2022, 05:44 PM
Ostatni post: Captain Kidd
  Finlandia - co warto zobaczyć? Captain Kidd 0 568 06-02-2022, 08:57 AM
Ostatni post: Captain Kidd
  Co warto zobaczyć w Gdańsku? Wagabunda 0 390 05-16-2022, 10:07 AM
Ostatni post: Wagabunda
  Co warto zobaczyć w Gdyni? Wagabunda 0 350 05-15-2022, 10:43 AM
Ostatni post: Wagabunda

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości