Savoir vivre - sztuka dobrej rozmowy
#1
[Obrazek: konwersacja.jpg]


Bycie dobrym rozmówcą to prawdziwa sztuka. Osób, z którymi możemy rozmawiać jest wiele, ale tylko z nielicznymi rozmawianie staje się przyjemnością.
Aby więc być dobrym rozmówcą trzeba przestrzegać kilku zasad. Gdy jesteśmy w licznej grupie powinniśmy starać się wyrażać krótko, ale treściwie tak by jak najszybciej wskazać puentę.
Na obszerniejsze opisy sytuacji możemy sobie pozwalać, gdy rozmawiamy w małym gronie a nasi rozmówcy faktycznie są zainteresowani szczegółami. Gdy to my jesteśmy gospodarzami i przyjmujemy u siebie gości powinniśmy dbać by były poruszane takie tematy, na które wszyscy mogą się wypowiedzieć.
Gdy siedzimy przykładowo w trzy osoby nietaktem jest dyskutowanie o filmie z jedną osobą, gdy wiemy, że druga nie mogła go obejrzeć.
W rozmowach nie można przesadzać z koncentrowaniem się na sobie. Okazuje się, że wiele osób ma z tym problem. Mogą o sobie rozprawiać godzinami i jednocześnie nie okazują zainteresowania rozmówcy. To wybitnie niekulturalne zachowanie. Gdy jesteśmy na dużym spotkaniu towarzyskim powinniśmy mieć na uwadze, że ma ono głównie formę rozrywkową i powinno się poruszać tematy z gatunku lekkich. Należy unikać, więc rozmów o polityce, chorobach, problemach czy plotkach.
Każdą rozmowę powinniśmy toczyć tak, aby nie urazić rozmówcy. Nie krytykujemy, więc złośliwie, nie komentujemy kogoś decyzji, nie naśmiewamy się. Pamiętajmy też by nie naruszać prywatności drugiej osoby, pytają na przykład o plany rodzicielskie czy brak partnera.


Wiadomości w tym wątku
Savoir vivre - sztuka dobrej rozmowy - przez Karbowy - 02-22-2022, 03:14 PM

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak porozumieć się mimo różnic? Grzegorz 0 549 02-22-2022, 03:26 PM
Ostatni post: Grzegorz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości